Jump to content
Sign in to follow this  
Aesteris

3 year anniversary

Recommended Posts

Dear Apexians,

First and foremost - congratulations are in order for everyone! We are breaking a record every day now as the server that's lasted the longest, and we couldn't have done it without our loyal community of Apexians. We are deeply humbled by the amount of support you guys have shown us through the years, despite some of the bad decisions made by us.

So, congratulations, and thank you to everyone that's ever set foot in this place during the past 3 years!

As this is cause for celebration, from now until January 11th the following items will be on sale:

- Switching Premium (1619 -> 1149)
- VIP vault key (449 -> 299)
- Name Change Scroll (799 -> 399)
- Gender Change (349 -> 249)
- Offline merchant (249 -> 169)

Alongside this, the following items have been PERMANENTLY reduced in price:

- 2000 HP scroll (59 -> 9)
- 350 AC scroll (59 -> 9)
- Scroll of Lion Strength (39 -> 9)
- Scroll of teleport friend (35 -> 9)

As I'm sure everyone is aware, the holiday season is upon us, and fret not - Apex will be festive soon too, as we'll be releasing our Christmas Event tomorrow!
Prepare yourselves for some great fun and even greater rewards - everyone can join in on the fun; We promise!

Finally, I'd like to take this opportunity to talk about the future for Apex. We have a big rejuvenation planned for the server - changing some of the fundamental mechanics for obtaining gear, addressing current pain points, making it easier for newcomers to join in on the fun (w/o increasing starter gear!), more alternatives with regards to progression, and more things to do.

In preparation for this rejuvenation, we'll be performing a pretty big change on January 1 2019. We'll be reducing everyone's national points by over 90% (specific amount is TBD), and outright remove the current national point event. On top of this, we'll be resetting everyone's Monthly National Points, remove the medal merchants, and give clan funds the same treatment. After this has been performed, the national point event will no longer be ran continuously (it can be an ACTUAL event again, yay!). So, to compensate for the reduced influx of National Points, we'll also be lowering the requirements for clans to advance grades and tweak certain cape prices.

These changes will be complemented by the additional changes coming later in the first quarter of 2019, with the long anticipated PK expansion!

We wish everyone a great end of the year, and a happy 2019!
And for those who celebrate Christmas, we also wish you a Merry Christmas!

~the Apex team

P.S. Our staff will also be enjoying the holiday season with their loved ones, and thus it may take longer to tend to your PMs / support requests :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sevgili Apex halkı,

İlk ve en önemlisi – herkese teşekkür ederiz. En uzun süredir açık olan sunucu olarak her geçen gün yeni bir rekor kırıyoruz ve bunu sadık Apex topluluğu olmasaydı yapamazdık. Bizim tarafımızdan yapılan bazı kötü kararlara rağmen, yıllar boyunca bize gösterdiğiniz desteğin miktarına son derece hürmetkârız.

Son 3 yılda bu yere ayak basan herkese teşekkür ediyoruz ve tebrik ediyoruz!

Bu bir kutlama nedeni olduğu için, şu andan itibaren 11 Ocak'a kadar, aşağıdaki tüm ürünler indirimli olarak satışa sunulacaktır:

- Switching Premium (1619 -> 1149)
- VIP vault key (449 -> 299)
- Name Change Scroll (799 -> 399)
- Gender Change (349 -> 249)
- Offline merchant (249 -> 169)

Bunun yanı sıra, aşağıdaki ürünlerin fiyatları KALICI olarak düşürüldü:

- 2000 HP scroll (59 -> 9)
- 350 AC scroll (59 -> 9)
- Scroll of Lion Strength (39 -> 9)
- Scroll of teleport friend (35 -> 9)

Herkesin farkında olduğundan eminiz, tatil mevsimi yaklaşıyor, endişelenmeyin – yarın Noel Etkinliğimizi başlatacağımız için Apex de şenlikli bir hal alacak.
Kendinizi harika bir eğlenceye ve hatta daha büyük ödüllere hazırlayın - herkes eğlenceye katılabilir; Söz veriyoruz!

Son olarak, bu fırsatı kullanarak Apex'in geleceği hakkında konuşmak istiyorum. Sunucu için planladığımız büyük bir "gençleştirme" var - donanım elde etmek için bazı temel mekanizmaları değiştiriyoruz, mevcut ızdırap noktalarına değiniyoruz, yeni başlayanların eğlenceye katılmasını kolaylaştırıyoruz (başlangıç eşyalarını arttırmadan!), ilerleme konusunda daha fazla alternatif ve yapılacak daha çok şey var.

Bu gençleşmeye hazırlanırken 1 Ocak 2019'da oldukça büyük bir değişiklik yapacağız. Herkesin ulusal puanlarını %90'ın üzerinde azaltacağız (belirli miktar sonra açıklanacaktır) ve doğrudan mevcut ulusal puan arttırmasını kaldıracağız. Bundan başka, herkesin aylık ulusal puanlarını sıfırlayacağız ve madalya satışlarını kaldıracağız. Bu yapıldıktan sonra, ulusal puan etkinliği artık sürekli olarak yürütülmeyecektir (tekrar GERÇEK bir etkinlik olabilecek, yuppi!). Bu nedenle, ulusal puanlarının azalan akışını telafi etmek için klanların seviyesini ilerletmede ve belirli pelerinlerin fiyatlarında değişiklik yapacağız.

Bu değişiklikler daha sonra, uzun zamandır beklenen PK yamasıyla birlikte, 2019'un ilk çeyreğinde yapılacak ek değişikliklerle tamamlanacaktır!

Herkese güzel bir yıl sonu ve mutlu bir 2019 diliyoruz!
Noel'i kutlayanlar için de Mutlu Noeller diliyoruz!

~Apex ekibi

NOT: Ekibimiz tatil sezonunu sevdikleriyle birlikte geçireceğinden PM ve destek isteklerinize cevap daha uzun sürebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...