Jump to content

Archeage

Members
 • Content Count

  721
 • Joined

 • Last visited


Reputation Activity

 1. Like
  Archeage reacted to g1r0 in Kurian have not reworked... has been fvcked up!!   
  We start the day with the worst news. The deceptive publication says Kurian have been reworked but it's really the opposite.
  They says it would be based on the original vertion but is not true.
  1. Spells cant stack, still same than 1 year ago   (is not like oficial vertions)
  2. Spell range atack still the same than months ago ( is not like oficial vertions)
  3. Contract of Soul skill ability have been Deleted or disabled, that mean that the Devil Kurian character has been disabled, no matter how much mp u got the dmg per second still 100/80 (is not like oficial vertions)
  4. Demolition of Devil skill are useless. ( is not like oficial vertions)
  5. Devil transformation coldown still 5 mins. ( this one need fix for apexko speed play )
  Far from being a improvement they are killing a character, i consider this to be a lack of respect for the players of this class, if you guys are not going to do a good job, leave the character as is, but no longer fvck more than the character is.
  For all the above demand a quick solution, since is useless to have 250 of stamina power if the skills do not inflinct any damage, or on the contrary we demand a compensation, since the items that we have will not have any value in the market and represents for us time and money lost .
  Cordially greetings
  Revolver
  @Aesteris @twostars @Sierra @Omega
     
 2. Thanks
  Archeage reacted to Eos in Return of the [NP Merchant]   
  Sevgili Apexliler,
  PK'yi yeniden canlandırma çabalarımızın bir parçası olarak [NP Tüccarı]’nın uzun zamandır beklenen geri dönüşünün yarın olması bekleniyor!
  Bunun yanı sıra, yarının yamasıyla birlikte Apex'e çarpıcı başka bir sürü değişiklik gelecek ve bunları herkesin beğeneceğini umarız - lütfen yama yayınlandıktan sonra düşüncelerinizi forumda bizimle paylaşın.
  Üzerinde çalıştığımız şeye biraz ışık tutmak için bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz ve bu özellikler için deneysel bir sürüm takvimini size sunmak istiyoruz.
  Birincisi, tamamen yeni bir PK ödül sistemi - doğası gereği basittir, ancak kesinlikle PK'da sizi memnun etmek için harika bir teşvik olacaktır.
  Bunu 2 hafta içinde (23 Mart'ta veya yaklaşık 23 Mart'ta) yayınlamayı hedefliyoruz - Noel etkinliği sırasında PK aktivitesini beğendiniz mi? O zaman bunun da size getireceği şeyleri kesinlikle beğeneceksiniz!
  Ayrıca klan savaşlarını oyunun bir parçası yapmak için çok çalışıyoruz, eşya/altın depolamada destek sağlanacak - en iyi olan klan ganimetini alsın! Bu, istediğiniz zaman zevkinize sunulacak, ancak gelecekteki turnuvalarda da kullanılacak! Bunun ne zaman geleceği hakkında tahmini bir zaman yok, ancak çok uzak değil.
  Yıl başında verdiğimiz sözleri yerine getirmemizin çok fazla zaman aldığını biliyoruz, ancak emin olabilirsiniz ki hepsini tutacağız.
  DİPNOT: Sıralama için iyileştirilmiş ödülleri unutmadık, ancak henüz dengeli bir ödül sistemi öne süremedik.
  İyi bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, lütfen, bununla ilgili bir konu açmaktan çekinmeyin. Her ay ilk 200 ve her hafta ilk 50 oyuncuyu ödüllendirmek istiyoruz!
  İçtenlikle,
  ApexKO ekibi
 3. Thanks
  Archeage reacted to Aesteris in Return of the [NP Merchant]   
  Dear Apexians,
  The long awaited return of the [NP Merchant], as part of our efforts to revitalize PK, is scheduled to be tomorrow!
  Alongside this, there's a bunch of other changes hitting Apex with tomorrow's patch, and we hope everyone will like them - please do leave feedback on the forums with your thoughts once the patch is released.
  We want to take this opportunity to shed some light on what we're working on, and let you know a tentative release schedule for these features.
  First up is an all new PK reward system - it's simplistic in nature, but will definitely be a great incentive to indulge in PK.
  We're aiming to release this in 2 weeks (on or about March 23rd) - did you like the PK activity during the Christmas event? You'll definitely like what this'll bring you then!
  We're also hard at work on making clan wars a thing, with support for staking items/gold - may the best clan take the spoils! This'll be available your enjoyment at any time you'd like, but will also be used future tournaments! No ETA on when this will be released yet, but it's not too far off.
  We know it's taken us a long time to deliver on the promises we made at the start of the year, but rest assured - we'll keep them.
  P.S. We haven't forgotten about improved rewards for ranking on the boards, but have not yet been able to come up with a balanced reward scheme.
  If you feel you have a good idea, please make a topic regarding this. We're looking to reward the top 200 every month, and top 50 every week!
  Sincerely,
  The Apex team.
 4. Confused
  Archeage reacted to Eos in HmmQK Rules Problem! Family İnsult Spam.   
  Daha önce de çok kez belirttiğimiz gibi, /chatblock "isim" komutunu sizler için güncelleyip geliştirdik, bu komutu bir kez kullanarak engellediğiniz kişi, komutun sonuna ismini eklediğiniz karakterden, sizinle iletişim kuramaz, lütfen bunu kullanmaktan çekinmeyin, size bir zararı yok, tam tersine yararı var.
  Herhangi yeni bir kural eklenene dek, bu böyle kalacaktır. Bu tür durumlarda konu açıp şikayetçi olmanız hiç bir şey değiştirmeyecektir.
 5. Thanks
  Archeage got a reaction from ROAR in Sitede kullanıcı profili hk. \ About the user profiles in ApexKO Site   
  Hayır İstedigin karakterin üzerine Bakabiliyorsun . https://apexko.com/character/noneed  '' noneed '' Nicki sil istedigin nicki yaz Enterla Göstersin Sana
 6. Like
  Archeage got a reaction from Dartanyan in SELL ELİT İTEM   
  +1
 7. Like
  Archeage reacted to neXusLee in Beklentiler Eksiklikler   
  Merhaba,
   İlgili konuda öncelikle yönetime iletilmesi adına @Eos ve @Heung desteklerinden dolayı teşekkür ederim.
   
  1. Konumuz Oyunda uzun zamandır yönetim ekibinin ilgisizliği.
  2. Holy İtemler Bifrost kapatılmasıyla kaldı, bir ilerleme uzun bir süredir yapılmamaktadır. Holy İtem parçalarının gem ve kutulardan düşme oranı %0.001 hiç bir şekilde böyle bir item düşmüyor. Bu konuda aciliyetle ilgilenilmesi ve bifrost sisteminin yeniden düzeltilerek % oranlarının bifrost yaratıkların zorluklarına göre derecelendirilerek ayarlanmasını istiyoruz.
  3. Ultima Quest Hakkında
             * Cuma Günleri UTC Bitişinden sonra Ultima Saati Olmasını
             * Pazar Günleride CSW sonra Ultima Saatinin olması 
  4.  Apex ve Krovaz kutuları tekrardan gözden geçirilmesi rica ederiz. Gereksiz o kadar saçma itemlerle dolu olduğu için hiç bir cazip tarafı kalmadı. 
  5.  Ronakland Savaş alanlarında etkinlikler yapılması için GameMasterlara yetkilendirme verilmesi Np Event veya Boss Event gibi.
  6.  UTC sonunda çıkan npc nin maradonada eklenmesi rica ederiz. Orjinalde Uskoda bu npc maradonda bulunmaktadır. 
  7. Utc parçalarla birleştirilen Tropy kutuları drop rate ayarsız bu kutulardan item düşmemekte ve Midle class itemler düşmektedir. UTC kutuların drop rate incelenmesi tekrar düzenlenmesi istemekteyiz.
   Başka arkadaşların aklına gelenleri iletmeniz durumunda ekleyebilirim.
  İlgili konunun İngilizce olarak yardımcı olunmasını ve iletişimin kurulmasını rica ederim.
  Bu konuda yönetimden gelecek olan açıklamayı da paylaşılmasını bekliyoruz 
  Kanayan yaraya bir dur deyin... Sonumuz Flegy sw si gibi olmasın  
   @Eos
  @Heung
  @twostars
  @Aesteris
  @BitShift
  Bu konuyu makul bir şekilde alt tarafa ingilizce editlermisiniz. 
  help translation english.
 8. Like
  Archeage reacted to fuckyou in About melee and mages   
  Hey, warriors are very weak against mages. We tried pk by melee and 3 priest against A party mage with undy (it means 14k hp on warrior) and that mage party killed all party in a sec by novas. In normal case, mages need min 2 party mage to kill all melee party like this (i am talkin about official servers as a normal case). And one melee pt can kill 1 pt mage by tor and aoe skills in a sec. But in ApexKO, unfortunately, warriors' aoe skills are nerfed as hell. generally hits 50-60 damages.So there's no way to do good job with aoe skills in a melee pt. And even undy can't save full geared melee pt against ONE party mages. 
  You can see that big melee teams went to make mage team or already left from Apexko. Why ApexKO is focusing just for mage teams? Why do you guys nerfed warrior aoe skilsl and boosted mage's nova and staff damages?
  We want official damages (balance between classes), not boost something special for apexko .

  Hope you guys take care this topic and do something.

  Thank you. ❤️

  EDIT:
  @twostars - @Aesteris

  EDIT 2:
  If you don't trust me about hit more than 14k damages in a sec,
  just calculate it by yourself.
  1st nova hits 1.6k + 100-150 poison (6x mage) ---> you can save this by 10k heal its ok.
  2nd supoer novas +2k + (6x100-150 -1st nova poison + second super nova poison) hits over 15k damages in a sec.
  Just let me know that how can you save a melee pt by 10k heal if they die by one hit? 
   
 9. Like
  Archeage reacted to ElCratOs in Buying Assassin's Class Items...   
  Buying Undefeatable Raum +11
  PM : ElCratOs 
  TY
 10. Like
  Archeage reacted to Eos in Turk People insult // racist   
  Peki bir oyundan başlayıp bu konulara kadar nasıl varabiliyorsunuz? Altı üstü bir oyun, eğlenmek veya zaman geçirmek için oynanan bir oyunu nasıl bu kadar abartıp bu konulara gelebiliyorsunuz ben anlayamıyorum...
  GAREZ'e son olarak 7 günlük mute attım, bundan sonra devam ederse ilk cezası 1 günlük ban olacaktır, ayrıca bu sadece GAREZ için geçerli değil, normal chatten ırkçılık içeren hakaretler veya aileye karşı edilen küfürlere 1 gün muteden başlayıp, o kişi hakaret etmeye devam ettikçe artan cezalar olacaktır.
 11. Like
  Archeage reacted to poker12 in Hello GM   
  hello gm pls fix skill archer ice n lightning it 99% stun working wthex 
 12. Like
  Archeage reacted to Aesteris in Rosetta Farm About   
  Upgrade rates for non-unique items are all the same by design.
 13. Like
 14. Like
  Archeage reacted to ElCratOs in Okçular USKO'da böyle değil diyenlere gelsin :)   
  2-3 hafta rogue de oynadım, full itemim ve full cosprelerimin olmamasına rağmen çoğu roguelere 3-4k vuruyordum cp ile, mageler zaten 2 skille yatıyo... bence damageler gayet normal, tabi cp her skillde tutacak veya skiller her zaman maksimum damageyi vuracak diye bir şey yok ama sen itemsiz farmcılara veya db/malice/divideli adamlara tek atmaya alışmışsın herhalde ondan vurduğun damageler sana düşük geliyo olabilir...
 15. Like
  Archeage reacted to Eos in >BANN<   
  Merhaba,
  Önemli bir sebep olmadan sınırsız ban atılmaz, o yüzden sınırsız banı olan kişilerin banlarının kaldırılması için ikna edici bir delil gerekli.
  Yani ban affı sadece belirli durumlarda çıkartılır.
 16. Like
  Archeage reacted to Eos in duration   
  Merhaba,
  Bu konuda da görebileceğin gibi, KC ile alınıp kendini güçlendirmeye yarayan ve oyun tarzını tamamen değiştiren bu eşyalar, ApexKO'nun mağazasında asla bulunmayacaktır (Dragon Box, High Monster Staff, Ibex and Crysis potions, Red and Blue potions, Undying Scroll ve Duration Item)
 17. Like
  Archeage reacted to YouGotPwndByMyAss in PERFECT DAMAGE :)   
  Wow wow 15.7k 8.5k i think low damage really  
  TheCordeLia i think 20.000 damage  
 18. Like
  Archeage got a reaction from blackaq in PERFECT DAMAGE :)   
 19. Like
  Archeage reacted to ERETREA in 27.04.2018 15:00 UTC WHAT İS THAT SOMETHİNK NEED TO CHANGE   
  these 2 images have 64 users in total and do not finish UTC and anyone who has a good idea about it, please write in the comments
  I do not know how many issues to talk about, but seriously now we are only 2 or 3 hours to wait
   
  not all Turkish players are happy with this activity
  we stay for at least 2 hours in this activity and we buy 10 boxes, 8i cleaver in 10 boxes
  what u gm's  think what we can do with 64 user and 21 of them afk 


×
×
 • Create New...