Jump to content

MERET

Members
 • Content count

  252
 • Joined

 • Last visited


Reputation Activity

 1. Thanks
  MERET got a reaction from Sick in Sick's Buying / Selling   
  ++
 2. Like
  MERET reacted to ferni144 in Unbalanced   
  it would be good if all the clan leaders talk and reach an agreement.the problem is not the server, it is the comunity.
 3. Like
  MERET got a reaction from ferni144 in Unbalanced   
  Hi everyone
  You conceivably realize that human nation is more crowded than karus nation. In event case, on the one hand, humans nearly compete in event especially Ultima against karus side in easy way. This situation occured for human side before. On the other hand, players firstly observe whose side is crowded. They log-in  other account in order to hunt Ultima.
  It is problem !
 4. Like
  MERET got a reaction from ferni144 in Unbalanced   
  Hi everyone
  You conceivably realize that human nation is more crowded than karus nation. In event case, on the one hand, humans nearly compete in event especially Ultima against karus side in easy way. This situation occured for human side before. On the other hand, players firstly observe whose side is crowded. They log-in  other account in order to hunt Ultima.
  It is problem !
 5. Like
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in About melee and mages   
  +1.
  Stun rate and staff damage are high ! Otherwise, everything looks like normal.
 6. Like
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in About melee and mages   
  +1.
  Stun rate and staff damage are high ! Otherwise, everything looks like normal.
 7. Thanks
  MERET reacted to Heung in [Yeni oyuncular için rehber] Hoş geldiniz!   
  ApexKО'ya hoş geldiniz!

   
  Bizler Aralık 2015'den bu yana açık olan PK ağırlıklı light-farm bir sunucuyuz. En yeni resmi Knight Online sürümüne dayanarak, tüm oyuncularımıza kaliteli ve kesintisiz bir hizmet sunmak için gayret ediyoruz.
  İşte ApexKO'ya yeni gelen oyuncular için küçük bir rehber.
  1. Karakter oluşturma:
  Artık kayıt olduysanız, bir karakter oluşturabilirsiniz. Her karakter envanterinde aşağıda belirtilen eşyalarla gelir:
  Moradon'da ücretsiz olarak kırdırabileceğiniz 5 günlük Cospre eşya kuponları (Cospre zırhları, Pathos eldivenleri, Kanatlar). 24 saat içinde kullanabileceğiniz bir adet isim değiştirme SC'si. 5 milyon para.  
  2. Karakter özelleştirme:

  Moradon merdivenlerinin önünde yer alan [Gear Dispenser]'dan sınıfınıza uygun başlangıç eşyaları alabilirsiniz. Tamamen ücretsiz.
   
  3. PUS PvP SC'leri veya başka ürünler almak için Sundries'e uğrayın.
  Sundries'te aşağıda belirtilen ve sizlere Ronark Land maceralarınızda yardımcı olacak öğeleri bulabilirsiniz:
  Ücretsiz HP 1500, AC 300, Swift ve Atak SC! Silah ve zırh enchant SC. Lion Stat SC. HP 2000 ve AC 350 SC. Arkadaşına ışınlanma SC. EXP, WAR ve DC flash (başka bir yerden temin edilemez). Unbind İtem (Krowaz zırhları ve benzeri giyilmiş ekipmanların kilidini açmak için gerekli). Scrap of Steel ve Nest Scrap (old takıları normale çevirmek için gerekli). Ücretsiz 62 Seviye SC (Absolute Power, Scream, Magic Shield, Judgment). İşte şimdi CZ'ye çıkmak için hazırsınız!
   
  4. Oyun içi etkinlikler:
  Knight Online'ın bilinen PK ve PvP modlarına ek olarak oyun içinde birçok etkinliğe katılabilirsiniz.
  ApexKO şu anda aşağıdaki etkinlikleri sunmaktadır:
  Border Defense War Kaos zindanı Forgotten Temple Juraid Mountain Lunar savaşları ve istilaları Bifrost Ronark Land (Base) savaşları / Boss etkinlikleri Kale kuşatma savaşı (CSW) Delos zindanı (sadece CSW'yi kazananlar için) Draki'nin İntikamı Under the Castle Kendi yerel saatinizde sunulan etkinlik programı için buraya tıklayın veya oyun içindeki kum saatini kontrol edin.
   
  5. Donanımınızı geliştirmek için farm.
  NOT: Farm yapmaya başlamadan önce günlük 1 saatlik DC Premium ve Peri görevlerinizi yapmayı unutmayın. Böylelikle ücretsiz otomatik kutu toplama ve önemli ölçüde daha fazla eşya düşürme oranı elde edebilirsiniz. CZ town'da [Analyst] NPC'yi bulun.
  Bowl'da farm Cardinal, Undying, Dark Eyes ve Harunga'ları öldürerek 1 milyon değerindeki Gold Coin farmı yapabilirsiniz. Atross ve Riote'den 10 milyon değerinde Silver Bar ve taş düşüyor. Etrafta dolaşan Etaroth'ları öldürmeyi unutma, onlardan Krowaz sandığı düşüyor. Chaos taşlarını kaçırmamaya çalışın, onu yok ettikten sonra çıkan canavarlardan Apexis sandığı ve taş elde edebilirsiniz. Eğer Orc Bandit Leader görürseniz, öldürmek için hiç tereddüt etmeyin. Kutusundan Trina's Piece alabilirsiniz.  
  BUS farmı Blood Seeker'lar ve Beast'ler en yüksek BUS düşme oranına sahip canavarlardır. Eğer baskınlardan kaçınmak istiyorsanız, Cardinal (bowl'da olanlar değil) ve Dragon Tooth Commander kesmeyi deneyin.  
  Küçük boss'lar Bu canavarların her biri bowl'un dışında belirli bir yerde ortaya çıkar. Nerede olduklarını bulmak senin görevin. Her ~30-33 dakikada bir çıkarlar ve onlardan değerli Krowaz eşyaları elde edebilirsiniz.  
  Rosetta zırhı (+7) farmı Platformların üstünde yer alan (CZ'de kişisel silah görevinin yapıldığı yerler) Medikmash, Keramash ve Nigmash'ları öldürerek elde edilebilirler.  
  Süper Shell (+7) ve (+8) farmı Falcon'ları öldürerek Mythril zırhı elde edebilirsiniz. Dragon Scale ve Trial zırhları Titan'lardan düşmektedir. Evil Wizard'lardan Ron's zırhları çıkarabilirsiniz.  
  Görev ödülleri ve madalya kırdırma Günlük veya haftalık görevlerinizi yaparak Apexis, Garges, Felankor'un ve Ultima'nın sandıkları ile ödüllendirilebilirsiniz. Bu sandıkları Chaotic Generator'da kırdırın ve değerli eşya elde etme şansına sahip olun. Lütfen "Felankor Hunt" ve "Ultima Hunt" görevleriniz alabilmek için mevcut 5,000 aylık NP'ye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. PK atmak aylık NP sayınızı arttırır. Bu NP'leri madalyaya çevirip, sonrasında da Chaotic Generator'da kırdırabilirsiniz.  
  6. Çeşitli ApexKO™ özellikleri ve kullanışlı bilgiler (mevcut olduğu yerlerde ayrıntılı bilgi için üzerlerine tıklayın):
  Etkinlik girişleri: Juraid Mountain ve BDW'ye katılabilmeniz için karakteriniz en az 83/1 olmalı veya 800 NP bulundurmalıdır. Anti-DC özelliği: BDW ve Juraid gibi etkinliklerde bağlantının yanlışlıkla kesilmesi sizi etkinliklerden çıkarmaz. Oylama ile partiden atma özelliği: Otomatik parti oluşturulan etkinliklerde hak ettiğini düşündüğünüz bir kullanıcıya karşı oylama başlatabilirsiniz. Anti-Spam özelliği: Sohbeti çok hızlı spamlarsanız, 2 dakika konuşamama cezası alırsınız. Lütfen sohbeti spamlamayın. Mektup özelliği: Eşyaları mektup yoluyla gönderebilir veya karşı ırk ile bu özellik sayesinde iletişim kurabilirsiniz. Bu resmi sunucularda uzun zamandır devre dışıydı. Kiralama özelliği: 150 milyon para ile sunucudaki en iyi silahları 1 saat boyunca kiralayabilirsiniz. Bu NPC'yi Ronark Land'de bulabilirsiniz. Çevrimdışı pazar: Artık pazar karakterinize giriş yapmış olmanız gerekmiyor, bilgisayarınızı kapatabilir veya başka bir hesaptan oynayabilirsiniz. Klan çevrimiçi ödülleri: Daha fazla çevrimiçi klan üyesi varsa, daha yüksek EXP, NP ve düşme oranı bonuslarından faydalanabileceksiniz. Klan bankası: ApexKO sizin için Moradon'da bir klan bankası sağlamakta. Yükseltme oranları: +9 ve +3, ApexKO'daki maksimum yükseltme seviyeleridir. Sadece rebirth sistemi ile +8 bir eşyayı +9 yapabilirsiniz. NOT: Kişisel silahlar; Forgotten Temple, Bifrost, Juraid eşyaları (silahlar ve kalkanlar) +14 Reverse'a kadar yükseltilebilir. Irk değiştirme: Siz ve klanınız çok küçük bir miktar karşılığında ırk değiştirebilirsiniz. Sınıf değiştirme: Düşük bir maliyet ile sınıf değiştirebilirsiniz. Lunar savaşları: Bu etkinlik hem saldıranları hem savunanları doğru bir şekilde ödüllendirmek için yeniden düzenlendi. Günlük, haftalık ve aylık CZ görevleri: ApexKO her gün CZ'yi ziyaret etmek için bir neden vermek üzere görevler ekledi. Aylık ve kalıcı sembol sıralaması: Daha fazla bilgi edinmek için ApexKO web sitesini ziyaret edin. Klan sıralaması: Daha fazlasını görmek için ApexKO web sitesine gidin. Oyuncu bilgisi: Herhangi bir ApexKO kullanıcısının eşyalarını kontrol edebilirsiniz. Tarayıcınızın gezinme çubuğundaki isimleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. Eşya kilitleme: Değerli eşyalarınızı kilitlemek ve güvence altına almak için premiuma ihtiyacınız yok. Eşya açmak: Krowaz zırhı ve Draki kolyesi gibi ekipmanları kuşandıktan sonra açmanız için özel kilit açma önlemleri gerektirir. Kişisel silahlar: Kişisel görevler seçtiğiniz silahı (+8) olarak verir. Karakter Rebirth sistemi: Karakterinize 5 kez rebirth basabilirsiniz. Böylelikle stat'larını arttırabilir ve kişisel silahlar dahil tüm görevleri sıfırlayabilirsiniz. Madalya dönüştürme: Aylık NP'lerinizi Chaotic Generator'da kırdırılabilen madalyalara dönüştürebilirsiniz. Moradon town'da [Nation Point Merchant] NPC'sini bulun (ışınlanma kapılarının yakınında). Aylık NP liderleri için ödüller: Her ayın sonunda, aylık NP sıralamasında ilk 4'e giren kullanıcılar tüm ay boyunca sarf ettikleri efor için ödüllendirilecekler.  
  7. GM listesi ve destek istemek / hata ve hile kullanan oyuncuları bildirme.
  Buraya tıklayarak ApexKO'nun kadro listesine erişebilirsiniz.
  Oyun içi bir sorunla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, buraya tıklayın. Bir hatayı bildirmek istiyorsanız, buraya tıklayın. Bildirilen hatayı diğer oyuncuların kötüye kullanabileceğini düşünüyorsanız, lütfen doğrudan yöneticilere bildirin. Gerçekten önemli ise ödüllendirilebilirsiniz. Olası bir hile kullanan oyuncuyu bildirmek için buraya tıklayın.
 8. Thanks
  MERET reacted to Aesteris in [New Players Guide] Welcome to Apex KO!   
  Welcome to ApexKO!

   
  We're a light-farm, PK oriented server that has been online since December 2015! Based on the newest Official KO version, we strive to provide a seamless, quality service to all our players.
  Here's a small guide to get started in ApexKO.
  1. Creating a character:
  After finishing creating your account, you may create a character. Each character will come equipped with the following items:
  5 day Cospre items (Cospre armors, Pathos Gloves, Wings) vouchers that can be redeemed in Moradon for free. A name change scroll that can be used within 24 hours. 5 million noahs.  
  2. Customizing your character:

  You can acquire starter items to suit your class at the [Gear Dispenser] NPC, situated in front of the stairs in Moradon. It's completely free.
   
  3. Stop by Sundries to get PUS PvP scrolls and other goods.
  In our sundries you can find the following items, which'll aid you in your endeavors in Ronark Land:
  HP 1500, AC 300, Swift and Wolf scrolls for free! Weapon and Armor enchant scrolls. Lion Stat Scrolls. HP 2000 and AC 350 scrolls. Teleport to Friend scrolls. EXP, WAR and DC flashes (can't be acquired anywhere else). Unbind Item (required to unlock bind-on-equip items like Krowaz Armors). Scrap of Steel and Nest Scraps (required to upgrade old uniques) can also be purchased in sundries. Level 62 scrolls for free (Absolute Power, Scream, Magic Shield, Judgment). Now you're ready to head into CZ!
   
  4. In-Game events:
  Additional to the PK / PVP modes that Knight Online is known for, you may also access a multitude of other activities in-game.
  Apex KO currently offers the following events:
  Border Defense War Chaos Dungeon Forgotten Temple Juraid Mountain Lunar Wars & Invasions Bifrost Ronark Land (Base) Wars / Boss event Castle Siege War Delos Dungeon (exclusively for CSW winners) Draki's Revenge Under the Castle For event schedule in your own local time click here, or check the hourglass in-game.
   
  5. Farming for gear.
  NOTE: Do not forget to do your daily 1 hour DC Premium and Oreads quests before going farming. If you do so, you get free autoloot and significantly better drop rates. Find [Analyst] NPC in CZ town.
  Farming in bowl By killing Cardinals, Undyings, Dark Eyes and Harungas, you can farm Gold Coins worth 1 million noahs. Atross and Riote drop a Silver Bar worth 10 million noahs and a gem. Do not forget to slay Etaroths wandering around, they drop Krowaz chests. Try not to miss Chaos Stones, as monsters spawn after killing it whom drop Apexis chests and gems. If you see an Orc Bandit Leader, do not hesitate to kill it has a chance to drop a Trina's Piece.
    Farming Blessed Upgrade Scrolls Blood Seekers and Beasts have the highest chance to drop Blessed Upgrade Scrolls. If you want to avoid being raided, try killing Cardinals (not the ones in bowl) and Dragon Tooth Commanders.
    Mini bosses Each of these mobs spawn at a specific location outside bowl. It's your task to find out where they are.  They spawn every ~30-33 minutes and their drops include valuable Krowaz items.
    Farming Rosetta Armors (+7) They can be obtained by slaying Medikmash, Keramash and Nigmash situated on top of the platforms. 
    Farming Super Shells (+7) and (+8)  Falcons drop Mythril armors. Titans drop both Dragon Scale and Trial's armors. Evil Wizards drop Ron's armors.
    Exchanging quest rewards or medals Doing your daily or weekly quests rewards you with Apexis, Garges, Felankor's and Ultima's chests. Exchange them in Chaotic Generator and get valuable items. Please, keep in mind that you need to have 5,000 ladder points to be able to take "Felankor Hunt" and "Ultima Hunt" quests. PKing gets you ladder points. You may turn them into medals that can be exchanged in Chaotic Generator.  
  6. Various ApexKO™ features and convenient information (Click on them for in-depth information where available):
  Event entry: To access BDW and Juraid Mountain you need to be at least 83/1 or have 800 National Points in your character. Anti-DC feature: In events like Border Defense War and Juraid Mountain, accidentally disconnecting won't remove you from the event. Vote Kick feature: In instanced, automatic-party formation events, you can cast a vote-kick on a user that you think deserves it. Anti-Spam feature: If you spam the chat too quickly, you will be timed out for 2 minutes! Please don't spam the chat. Letter feature: You may send items through letter, or regular mail to the enemy nation. This has been disabled in official KO for ages. Rental feature: For 150 million noahs, you can rent the best weapons in the server for 1 hour. Find this NPC in Ronark Land. Offline Merchant: You don't need to be logged in to the merchanting character anymore, turn off your PC or play on another account meanwhile. Clan Online Rewards: The more members of your clan you have online, the higher the EXP, NP and drop rate bonuses will be! Clan Bank: ApexKO provides a clan bank at Moradon. Upgrade Rates: +9 and +3 are the maximum upgrade levels in ApexKO. You may only reach +8 -> +9 through rebirth upgrades. NOTE: Personal weapons; Forgotten Temple, Bifrost, Juraid items (weapons and shields) can be upgraded to +14 Reverse. Nation Transfer: You and your clan can nation transfer for a very small cost. Changing Class: You may class change for a reduced cost. Lunar Wars: This event has been readjusted to properly reward both attackers and defenders. Daily, weekly and monthly CZ quests: ApexKO has implemented quests to give you a reason to visit CZ every day for your PK fix! Player monthly and permanent symbol rankings: Head over to the ApexKO website to see more. Clan rankings: Head over to the ApexKO website to see more. Player information: Check the items of any ApexKO player. Just change their name in your browser navigation bar. Sealing items: You don't need to have premium to seal your items and secure your valued goods. Unbinding items: Items that bind on equip such as Krowaz Armors and Draki Pendants, require special unlocking measures. Personal weapons: The personal quests reward you the weapon of your choice at +8! Character Rebirth: You may rebirth your character up to 5 times, increasing your stats and resetting all quests, including the personal weapon ones. Medal exchanging: You may turn your ladder points into medals which can be exchanged in Chaotic Generator. Find [Nation Point Merchant] NPC in Moradon town (near the teleport gates). Rewards for ladder leaders: At the end of each month, Top 4 ladder ranking users will be rewarded for their hard work throughout the whole month.  
  7. GM List and asking for support / reporting bugs and cheaters.
  Here's the list of ApexKO's current staff members.
  If you need help with an issue in-game, click here. If you want to report a bug, click here. If you feel that the reported bug or exploit might be gamebreaking, please notify an admin directly. You will be rewarded if it is indeed severe. If you want to report a possible cheater, click here.
 9. Like
  MERET got a reaction from ImmortalOne in Mage Cast Priest to much. (Bug in ApexKO not like this in Usko)   
  That is normal expect staff HP damage 😃
 10. Confused
  MERET reacted to Aesteris in UTC   
  I encourage you to try again now with the latest patch (the 2nd and 3rd UTC should prove easier!)
 11. Thanks
  MERET reacted to Aesteris in WE NEED A CHANGE   
  We’re looking into ways to address a couple of pain points with the Bifrost event and Ultima event, stay tuned for these changes
 12. Thanks
  MERET reacted to Melody in Gab's Adamant Curse [BUG]   
  @Aesteris
  Then isnt working. Because yesterday I played on mage with my friends as meele party. And I couldnt tp them while the gab ada curse was on.
  JewishAngel and HUKING. 
 13. Thanks
  MERET reacted to Aesteris in Patch notes (04/05/2018)   
  Changelog
  Increased maximum upgrade to (+14) reverse for Forgotten Temple, Bifrost, Juraid, and (Level 70 / 80 quest) <selfname> items (weapons and shields). Dark Mythril Fragments are now also usable on "plain" (e.g. basic armors, no bonuses!) Super Shells at +6, +7, and +8 (giving you the equivalent Exceptional Super Shell at that grade).
  NOTE: As said, it ONLY works on plain, base armors! Fixed an issue in which UTC trash didn't generate loot upon death (they do now!). Increased drop rates on Under the Castle trash. (Side note: DC premium works to increase these drop rates) Increased the amount of materials Under the Castle trash can drop. (from 1 -> 3) Fixed a bug with Gab's Adamant which allows people to be teleported, and teleport themselves, while the curse is active. Fixed a bug with the [Daily] Taming the Beast quest. Decreased scaling of UTC bosses. Made some changes to how scaled HP is being updated (we hope this will fix the HP bar jumping around all over the place). Moved the 20:30 Ultima event on Fridays back 30 minutes (to 21:00) so it doesn't collide as much with UTC. Moved the 14:40 Juraid Mountain on Fridays back 20 minutes (to 15:00) so it doesn't collide as much with UTC. For those of you that need some help figuring out the event schedule, here you can find an always up-to-date schedule automagically translated to your computer's timezone!
 14. Haha
  MERET reacted to Aesteris in Nerf mage staff damages or do something to make TP skill important   
  We re-disable costs for reskilling and mages will go ice and cube the carrier all the time; pick your poison
 15. Like
  MERET reacted to YouGotPwndByMyAss in Castle Siegewar Monument.   
  This is the second CSW i played on and i see those mages clearing the monument in 3 seconds while for melee it takes ages. Maybe fix???
  Try to make it that a full mage and a full melee pt kill it exactly same amount of time. Make it balance in ressistance & defense.
 16. Haha
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in S>Elite Warrior Items. (YouGotPwndByMyAss Merchant)   
  Exchange with MERET
 17. Haha
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in S>Elite Warrior Items. (YouGotPwndByMyAss Merchant)   
  Exchange with MERET
 18. Like
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in [New rule] Selling characters in Cypher Rings   
  Bu kurala uyulmadığı için en kısa sürede bu konuyu açıklığa kavuşturacağız.
 19. Like
  MERET got a reaction from YouGotPwndByMyAss in Holy Knight Armors+11 CSW Reward takes fun out of the CSW!   
  One the one hand, it is good to see people who gather around there for one purpose. On the other hand, I really wonder about how CSW was formerly. 
  I also agree with you.
 20. Like
  MERET got a reaction from IIIAmJohnWick in Hello - Coming back after a LONG break.   
  Welcome back whomever  
 21. Like
  MERET got a reaction from BulletClub in [Guide] Under The Castle (UTC)   
  How to enter?
  The entrance to UTC via NPC [Twilight Observer] at Luferson or El Morad Castle Time
  UTC is open every Friday and Saturday. Time depends on your location. That's why you should check your event schedule. This event goes on during 4 hours. More information
  It is a event consisting of 4 stages. 
  Mobs:
  This dungeon offers unique quests and items in order to make UTC weapons and armours. Please read a recipe of that from NPC [Disciple of Hepa] Shozin at Maradon.

  You obtain -if you have party- 2 Tropy box (if you don't, just 1 Tropy box) after passing per dungeon. If you die inside the UTC than press OK, then your character teleports back to the re-spawn point and you see that the durability on armours&weapon are all gone at the same time. You have to recovery of those.
  If you use Life Crystal item when you die, you proceed on your way without the necessity of sth. You can get it via NPC [Mysterious Narki] using low, middle, high and unique items at Maradon. There is a NPC [Twilight Knight Guard] Martin the final stage, you can use boxes here.
   
 22. Like
  MERET got a reaction from BulletClub in [Guide] Under The Castle (UTC)   
  How to enter?
  The entrance to UTC via NPC [Twilight Observer] at Luferson or El Morad Castle Time
  UTC is open every Friday and Saturday. Time depends on your location. That's why you should check your event schedule. This event goes on during 4 hours. More information
  It is a event consisting of 4 stages. 
  Mobs:
  This dungeon offers unique quests and items in order to make UTC weapons and armours. Please read a recipe of that from NPC [Disciple of Hepa] Shozin at Maradon.

  You obtain -if you have party- 2 Tropy box (if you don't, just 1 Tropy box) after passing per dungeon. If you die inside the UTC than press OK, then your character teleports back to the re-spawn point and you see that the durability on armours&weapon are all gone at the same time. You have to recovery of those.
  If you use Life Crystal item when you die, you proceed on your way without the necessity of sth. You can get it via NPC [Mysterious Narki] using low, middle, high and unique items at Maradon. There is a NPC [Twilight Knight Guard] Martin the final stage, you can use boxes here.
   
 23. Like
  MERET got a reaction from BulletClub in [Guide] Under The Castle (UTC)   
  How to enter?
  The entrance to UTC via NPC [Twilight Observer] at Luferson or El Morad Castle Time
  UTC is open every Friday and Saturday. Time depends on your location. That's why you should check your event schedule. This event goes on during 4 hours. More information
  It is a event consisting of 4 stages. 
  Mobs:
  This dungeon offers unique quests and items in order to make UTC weapons and armours. Please read a recipe of that from NPC [Disciple of Hepa] Shozin at Maradon.

  You obtain -if you have party- 2 Tropy box (if you don't, just 1 Tropy box) after passing per dungeon. If you die inside the UTC than press OK, then your character teleports back to the re-spawn point and you see that the durability on armours&weapon are all gone at the same time. You have to recovery of those.
  If you use Life Crystal item when you die, you proceed on your way without the necessity of sth. You can get it via NPC [Mysterious Narki] using low, middle, high and unique items at Maradon. There is a NPC [Twilight Knight Guard] Martin the final stage, you can use boxes here.
   
 24. Like
  MERET got a reaction from BulletClub in [Guide] Under The Castle (UTC)   
  How to enter?
  The entrance to UTC via NPC [Twilight Observer] at Luferson or El Morad Castle Time
  UTC is open every Friday and Saturday. Time depends on your location. That's why you should check your event schedule. This event goes on during 4 hours. More information
  It is a event consisting of 4 stages. 
  Mobs:
  This dungeon offers unique quests and items in order to make UTC weapons and armours. Please read a recipe of that from NPC [Disciple of Hepa] Shozin at Maradon.

  You obtain -if you have party- 2 Tropy box (if you don't, just 1 Tropy box) after passing per dungeon. If you die inside the UTC than press OK, then your character teleports back to the re-spawn point and you see that the durability on armours&weapon are all gone at the same time. You have to recovery of those.
  If you use Life Crystal item when you die, you proceed on your way without the necessity of sth. You can get it via NPC [Mysterious Narki] using low, middle, high and unique items at Maradon. There is a NPC [Twilight Knight Guard] Martin the final stage, you can use boxes here.
   
 25. Like
  MERET got a reaction from BulletClub in [Guide] Under The Castle (UTC)   
  How to enter?
  The entrance to UTC via NPC [Twilight Observer] at Luferson or El Morad Castle Time
  UTC is open every Friday and Saturday. Time depends on your location. That's why you should check your event schedule. This event goes on during 4 hours. More information
  It is a event consisting of 4 stages. 
  Mobs:
  This dungeon offers unique quests and items in order to make UTC weapons and armours. Please read a recipe of that from NPC [Disciple of Hepa] Shozin at Maradon.

  You obtain -if you have party- 2 Tropy box (if you don't, just 1 Tropy box) after passing per dungeon. If you die inside the UTC than press OK, then your character teleports back to the re-spawn point and you see that the durability on armours&weapon are all gone at the same time. You have to recovery of those.
  If you use Life Crystal item when you die, you proceed on your way without the necessity of sth. You can get it via NPC [Mysterious Narki] using low, middle, high and unique items at Maradon. There is a NPC [Twilight Knight Guard] Martin the final stage, you can use boxes here.
   
×