Jump to content

MERET

Members
 • Content count

  252
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About MERET

 • Rank
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

1129 profile views
 1. MERET

  About the future of wizards and servers!!!

  Magician class has evolved fractionally. It doesn't make sth go wrong which means server is balanced, albeit high damages in your view now expect staff damage and its effective range and rate of stun because of high. Magicians damage your HP according to your resistance. The more MP the more damage against you or the less your resistance the more damage against you. There's nothing to defeat magicians really ! Defeating magicians are related to your playing style and tactics.
 2. MERET

  Wants

  Personal quests (70 & 80), Chests etc... I'll add another items if it occurs to my mind.
 3. MERET

  Wants

  Hey Some items cannot be traded, sold or stored. @twostars & @Aesteris can be stored these items at own our warehouse. We occasionally receive trash items from Knight's Medals or Chests, especially Ultima's Chest and Felankor's Box such as Dragon's Scale, other chests and so forth. Perhaps you can be restored these items. Event should be revived a novelty like Forgotten Temple in my opinion.
 4. MERET

  Sick's Buying / Selling

  ++
 5. MERET

  Unbalanced

  I get countless pm when I wasn't King. Please don't miss point ! I have faith that admin can figure it out.
 6. MERET

  Unbalanced

  I have no such an purpose like that. Of course we can't change greedy people mind but people are always complaning about the matter to me even if I am not one of staff. Also I am winner side. Why do I take care of ? I opened the topic because of being fair ! I am just messenger. I know that I can ignore people than I can wave their problem aside !
 7. MERET

  Unbalanced

  Haha. Full karus now
 8. MERET

  Unbalanced

  Hi everyone You conceivably realize that human nation is more crowded than karus nation. In event case, on the one hand, humans nearly compete in event especially Ultima against karus side in easy way. This situation occured for human side before. On the other hand, players firstly observe whose side is crowded. They log-in other account in order to hunt Ultima. It is problem !
 9. MERET

  Beklentiler Eksiklikler

  Bu söylediklerinin çoğu zaten önceden gündeme gelen konular. Bu yüzden Türk oyun yöneticilerinin bu durumu tekrar oyun sahiplerine söyleyeceklerini düşünmüyorum. Bir sonraki yama ile birçok sorunun düzeltileceği kanısındayım. Ekipte sorunları çözmek için yazılım geliştiricileri (görünürde 2 kişi) mevcut olsa dahi bu yeterli olmuyor. Bu yüzden aynı sorunları ısıtıp ısıtıp yöneticilerin önüne sunmak anlamsız. Holy eşyalarının düşme oranı düşük ancak düşmediğini söyleyemezsin. Birçok kez bu eşyayı Dark Dragment of Pride aracılığıyla elde ettim. Oyuncular genellikle Pride (eski adıyla Ego) avladıkları için bu yaratığın vermiş olduğu eşyadan düşecek eşyanın oranı da düşük olması gayet doğaldır. Bifrost ile ilgili yeni bir sistem getireceklerini söylemişlerdi. Biraz sabır diyelim UTC resmi olarak 4 saat sürmektedir. Ultima, CSW etkinliği zamanında CZ bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Oyuncuların önerisine ve isteğine göre böyle olduğunu biliyorum. Katılıyorum Maalesef oyun yöneticilerinin bu konuda eli kolu bağlı. Bu durum birçok kez dile getirilmişti. Bu konuda bir şeyler yapılacağından adım gibi eminim Kesinlikle ! Genel olarak oran çok düşük. Bu eşyadan iyi eşyalar düşürenler de var. Yine de kayda değer bir öneri... Bunu yapmıcam @Eos @Heung
 10. MERET

  About melee and mages

  +1. Stun rate and staff damage are high ! Otherwise, everything looks like normal.
×